14.06.2012

ETC-Day 2012 - Wspólnie ponad granicami

Informacja prasowa o Europejskim Dniu Współpracy Terytorialnej 2012 (ETC-Day)

„Wspólnie ponad granicami“ tak brzmi motto obchodzonego w całej Europie w dniu 21 września Dnia europejskiej współpracy (ETC-Day 2012). W tym dniu szczególną uwagę zwracać będziemy na ok. 70 transgranicznych i transnarodowych programów UE wspierających współpracę. W celu zwiększenia ich znajomości oraz zrozumienia współpracy w wymiarze transgranicznym zaprezentowane zostaną różnego rodzaju działania. Dzień obchodzony w całej Europie stanowi element inicjatywy strategii komunikacyjnej Komisji Europejskiej.

W ramach programu pomocowego „Europejska Współpraca Terytorialna – Współpraca Transgraniczna” (INTERREG IV A) reprezentowani będą partnerzy Meklemburgia – Pomorze Przednie, Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie). „Wiele osób również na naszym polsko-niemiecko obszarze wsparcia INTERREG zajmowało się już „Europejską Współpracą Terytorialną“. Niemal każdy, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, zna jakiś projekt dofinansowany ze środków europejskich. Może to być wyremontowane przedszkole, nowy odcinek ulicy, przebudowany wybieg dla zwierząt, festiwal sztuki, spotkanie młodzieży lub seniorów. Projekty dofinansowane z programu UE INTERREG służą mieszkańcom na co dzień“, powiedziała dyrektor Wspólnej Instytucji Zarządzającej Programu, pani Ursula Brautferger.

W dniu 21 września partnerzy w projektach i programie INTERREG IV A, politycy szczebla lokalnego i regionalnego, mieszkańcy i odwiedzający miasto wybiorą się na wycieczkę rowerową, której trasa poprowadzi wzdłuż bałtyckiego szlaku rowerowego nr 10 (EUROVELO 10) w Kołobrzegu. Etap ten został zrealizowany dzięki wsparciu programu INTERREG IV A. Podczas corocznej konferencji nt. programu, która odbędzie w porcie jachtowym w Kołobrzegu zaplanowano dyskusję o aktualnych przedsięwzięciach oraz ich interaktywną prezentację.

Do udziału w wycieczce rowerowej serdecznie zapraszamy dziennikarzy i zainteresowanych mieszkańców. Na jej zakończenie, podczas giełdy projektów  przedstawione i omówione zostaną nowe pomysły na projekty w zakresie kształtowania polsko-niemieckiego regionu granicznego w przyszłości.

Obecnie przygotowywany jest szczegółowy program uroczystości. Informacje umożliwiające zgłoszenie udziału w wycieczce rowerowej będą opublikowane odpowiednio wcześniej na stronie internetowej programu oraz udostępnione partnerom organizującym ETC-Day.

Osoby do kontaktu ze Wspólnego Sekretariatu Technicznego:

Pani Peggy Seidel (p.seidel(at)lfi-mv.de, p.seidel(at)wm.mv-regierung.de)

Pani Aleksandra Wietrzychowska (awietrzychowska(at)wzp.pl)  

Video Clip (angielski)